niedziela, 20 grudnia 2009

Seat Ibiza dla najlepszego HRowca !

Ciekawostka dla HRowców. Od 15 grudnia na stronie personelplus.pl/konkurs dostępna jest ostatnia edycja testów wiedzy z obszaru HR – I etapu konkursu Top Menedżer HR pod patronatem Altkom Akademii. Tylko do połowy stycznia można sprawdzić całkowicie za darmo swoje kompetencje i powalczyć o nagrodę główną dla uczestników konkursu – Seata Ibizę.


Celem akcji jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności polskiej branży HR i promowanie talentów. Konkurs jest skierowany nie tylko do menedżerów działów personalnych, ale także do specjalistów i osób pracujących w szeroko rozumianej dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Organizatorami są dziennik Rzeczpospolita oraz branżowy miesięcznik skierowany do HR - „Personel Plus”.

Grupa najlepszych 100 uczestników przystąpi do II etapu w styczniu 2010. Finał odbędzie się w końcu marca przyszłego roku.

Życzę powodzenia !!

czwartek, 17 grudnia 2009

Jaką przewagę konkurencyjną daje kompetentny pracownik?

Z tematyki employer branding - jaką przewagę dają kompetetni pracownicy.


Prezentacja wyników badań Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i TNS OBOP

Bezpłatna konferencja dla przedsiębiorców oraz organizacji pracodawców na Mazowszu, w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz adaptacyjności przedsiębiorstw na Mazowszu", realizowanego przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych, współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Termin: 14 stycznia 2010 r. (czwartek), godz. 11.30 - 16.00
Miejsce konferencji: Courtyard by Marriott, Warszawa Okęcie

Konferencja skierowana jest do osób z powodzeniem wykorzystujących lub planujących wykorzystanie ideę kapitału ludzkiego we własnych firmach oraz promujących lub planujących promowanie tej idei wśród członków organizacji pracodawców.


Posted using ShareThis

piątek, 11 grudnia 2009

Czynniki wyboru portali pracy (dla pracodawcy)

Portale rekrutacyjne wybieramy w oparciu o wiele czynników. Ponieważ ostatnio ktoś podjął taka dyskusję, zauważyłem że wciąż jest wiele pytań na ten temat. Portale promują się na różne sposoby, rekrutujący pytają się nawzajem "który portal jest najlepszy" ?  Na tak postawione pytanie wiele osób odpowiada spontanicznie - portal x lyb y - wyli ten, z którego najcześciej korzystam albo markę najlepiej znam. A ja zapytam "najlepszy w czym i do czego?".

Trudno wiec odpowiedzieć - lepszy / gorszy portal rekrutacyjny bez zadawania choćby następujących pytań:

1. Na jakie stanowisko rekrutuję / zamieszczam ofertę ? Ma to nas nakierować na myślenie o grupie docelowej kandydatów / użytkowników danego portalu. Warto przejrzeć ile jest ofert na stanowisko zbliżone do oferowanego przez nas.

2. Jaka jest grupa docelowa portalu ? Kontynuacja pytania pierwszego - czyli jacy kandydaci odwiedzają najcześciej ten portal (studenci / specjaliści / manageorwi - rozkład wiekowy, regionalny itp)?

3. Jaka jest odwiedzalność (tej wybranej grupy docelowej) - unikalni użytkownicy / odsłony? Najczęściej można to zobaczyć w rankingu oglądalności Gemisa - Megapanel, źródeł własnych portali, czy portali takich jak Alexa.com


Oto przykład z tego ostatniego pokazujacy dzienny współczynnik odsłon dla kilu polskich portali:4. Jaka jest średnia responsywność kandydatów (grupy docelowej) z portalu? Czyli ile zgłoszeń napływa / w danym okresie czasu ?

5. Jaka jest średnia jakość kandydatów z danego portalu vs inne portale ? Można to ocenić tylko na bazie historii rekrutacji przez dany portal i posiadając narzędzie pozwalajace na kategoryzację kandydatów np. humanyway.pl czy zagraniczne dashboardy typu MrTed, Advanse, Taleo itp.

6. Czy portal oferuje wbudowane narzędzia do zarządzania aplikacjami ? Tutaj jedym z polskich pionierów był infopraca.pl, obecnie ma je więcej portali.

7. Jaka jest obsługa portalu  (łatwość zamieszczania ogłoszenia, wsparcie konsultanta, czas publikacji) ?

8. Jaka jest estetyka portalu i wygląd ofert / szablony ?

9. Jakie jest wsparcie marketingowe oferty ? Czy są mailingi do kandydatów z danym profilem, czy jest wsparcie dodatkowymi ogłoszeniami (klonownaie ofert w innych portalach / jakich?, a może publikacja ofert offline co robi Gazeta - Pracuj też w niektórych mediach ma podobne wsparcie)

10. Czy można zamieśćic ofertę z logo i opisem firmy (linkiem) ?

11. Jaki jest zasięg portalu - geograficzny (ogłoszenia regionalne/ cała Polska / zagranica / możliwość publikacji w sieci portlai zagranicznych) ?

12. Cena ogłoszenia (za jaki okres publikacji) ? No i oczywiscie cenę można sobie dzielić przez powyższe współczynniki.

13. Inne..moża sporo jeszcze zadać pytań i wymyśleć czynników oceny - zachęcam do takich prób. Proszę o kontakt bezpośredni w razie dodatkowych pytań odnośnie strategii rekrutacyjnych online.

poniedziałek, 7 grudnia 2009

Ranking oglądalności portali pracy - wrzesień 2009

Internet wchodzi w Polsce pod strzechy. Według badania GfK Polonia odsetek internautów w listopadzie 2009 r. nie zmienił się znacząco w porównaniu do października i wyniósł 58%. Co ważne z punktu widzenia grupy docelowej; największy odsetek internautów (korzystających z sieci min 1 w ciągu miesiąca poprzedzajacego badanie) znajduje się w grupie wiekowej 15-19 lat (96%) oraz 20-29 lat (85%). Wśród osób w wieku 30-49 lat internautów jest 65%, a wśród 50-59 latków - 36%. Najmniej osób korzystajacych z sieci jest wieku 60-65 lat (22%) oraz 66-75 lat (zaledwie 6%).
Jeśli chodzi o status zawodowy to najwięcej internautów jest wśród studentów (98%) oraz pracowników umysłowych (93%), a najmniej wśród rolników (20%) oraz emerytów i rencistów (22%).

Skoro już wiemy ilu mamy w kraju  internautów, warto się przyjrzeć jak wygląda ranking serwisów z kategorii praca, wg. MEGApanel (źródło: http://www.internetstandard.pl)

A gdyby tak chcieć to przeanalizować: oczywiście brak nam danych o rożnicach w pozycjonowaniu pod względem grup decelowych między portalami pracy. O ile można powiedzieć, że Gazeta.pl i Pracuj.pl idą "łeb w łeb" z mniejszymi rożnicami, to  co do kolejnych nie jest to takie proste. Praca.wp.pl to nic innego tylko klonowanie ofert z Pracuj.pl. Infopraca ma swoje oferty ale jobrapido to też klonowanie innych, podobnie jak money.pl. Dalej mamy praca.pl - coraz prężniej działający (uruchamia system preselekcji aplikacji), Gratka.pl/praca kojarzacy się raczej z drobniejszymi ofertami pracy. Niezbyt dopracowany, ale wchodzący w social media gowork.pl (z pomysłem na ranking pracodawców). Dochodzimy do monsterpolska.pl - znanego wcześniej jako jobpilot.pl, które zamyka pierwszą 10. Wspomnę jeszcze o grupie Axela, bo wprowadza do Polski markowy serwis Stepstone i jestem ciekaw jak im pójdzie.

Jednocześnie oświadczam wszem i wobec, że  nie uważam liczby użytkowników i odsłon jako jedyne, czy może nawet najważniesze kryterium przy doborze portali rekrutacyjnych. Warto wyjść poza pierwszą 10tkę, ba -  warto wyjść także poza same portale rekrutacyjne w stronę...portali wertykalnych, mediów społecznych, wyszukiwarek, linków sponsorowanych a także może "wrócić czasem poza Internet". Należy to dobrze przemyśleć i przeanalizować, a rzeczywiście można zaoszczedzić wiele pieniędzy. Zainteresowanych doborem odpowiednich mediów rekrutacyjnych i opracowania kampanii dla swojej firmy zapraszam do kontaktu.

PS. W ramach uściślenia zmieniłem tytuł z "rankingu portali" na "ranking oglądalności". 


Internet w branży HR - Konferencja netHR 15 grudnia 2009

Z Internetu korzysta już około połowa Polaków, stał się już najpopularniejszym medium rekrutacyjnym, jest też medium gdzie opinia o pracodawcy spotyka się bezpośrenio z jej odbiorcą, moderowana lub nie. Warto wiedzieć jak najlepiej wykorzystywać to medium, dlatego sam wezmę aktywny udział w dyskusji podczas konferencji dla profesjonalistów Human Resources. Organizatorem jest serwis HRStandard wspólnie z firmą HumanWay! Konferencja jest BEZPŁATNA- zapraszam do rejestracji tutaj www.nethr.pl
Kiedy?
Wtorek – 15 grudnia 2009 od 9:00 do 15:00 w Warszawie (ul. Polna 7a)

Tematy konferencji:
* Skuteczna i tania rekrutacja w sieci
* Wykorzystanie testów online do badania potencjału kandydatów
* Budowanie wizerunku pracodawcy za pomocą narzędzi internetowych
* Wykorzystanie sieci w budowaniu efektywnej komunikacji wewnętrznej
* Zarządzanie wiedzą w organizacji wykorzystującej narzędzia internetowe

Podczas konferencji netHR przedstawimy wyniki BadaniaHR oraz odpowiemy na pytania związane z rekrutacją przy użyciu Internetu.

Zobacz szczegóły dotyczące konferencji (agenda, dojazd, prelegenci): www.nethr.pl

Przy okazji, po zapisaniu się na powyższą konferencję warto obejrzeć wykłady na temat Social Recruiting z konferencji zorganizowanej dwa tygodnie temu w USA: