czwartek, 26 czerwca 2008

Pomysł na promocję rekrutacji do..policji

Jako ciekawostkę oprócz wspomnianego już wcześniej video rekrutacyjnego armii czeskiej warto zauważyć lokalny pomysła na kampanię rekrutacyjną do Policji. Kampania promuje rekrutacyjną witrynę internetową Polecam przykładowe plakaty:

środa, 18 czerwca 2008

Wynagrodzenia w Polsce i na świecie - raporty płacowe Hays

Temat zwiazany bezpośrednio z rynkiem pracy. Wielu kandydatów rozpatruje alternatywne oferty w Polsce i zagarnicą. Co do poziomu wynagrodzen, (który wyrównuje się wraz z doświadczniem pracownika bez wzbględu na kraj) to polecam Przegląd Płac stworzony przez konsultantów Hays dla rożnych sektorów i stanowisk, w tym inzynierskich w Polsce.

Raporty bazują na kwotach oferowanych pracownikom nowozatrudnianym i podzielone są według sześciu najważniejszych sektorów gospodarki:

* księgowości, finansów i prawa,
* budownictwa i nieruchomości,
* sprzedaży, marketingu i logistyki,
* IT i telekomunikacji,
* produkcji,
* farmacji.

W stosunku do kwot zeszłorocznych, daje się zauważyć wzrost średniego wynagrodzenia o ok. 10 –30% w zależności od regionu i branży. Regionem, w którym nadal pracownikom płaci się najlepiej pozostaje województwo mazowieckie. Najwyższy poziom przeciętnej płacy można uzyskać w branżach: farmaceutycznej, finansowej i bankowej oraz w budownictwie. Pracodawcy coraz częściej kuszą też kandydatów dodatkowym elementem płacowym, jakim są bonusy pieniężne wypłacane średnio raz do roku, lub dodatkowymi świadczeniami pozapłacowymi.

W przypadku poszczególnych sektorów obserwowane są nastepujące tendencje:

* W księgowości i finansach zauważa się wzost płac i wzrost oczekiwań finansowych głównie wśród specjalistów działów finansowych i księgowych. Kształtuje się wyraźna prawidłowość oferowania wyższych zarobków w wewnętrznych działach księgowych, niż w firmach świadczących takie usługi na zewnątrz. Coraz częściej płacowym elementem motywacyjnym są bonusy 10-12% lub też bonusy w wysokości miesięcznego wynagrodzenia (1-2 razy / rok).
* Branża IT i telekomunikacyjna odnotowała wzrost wynagrodzenia maksymalnego o ok. 10-20% w stosunku do zeszłego roku. Charakterystyczne jest wypłacenie wyższego o średnio 30 % wynagrodzenia w firmach z kapitałem zagranicznym. Ponadto kandydaci coraz chętniej podejmują pracę na zasadach kontraktu, niestety, korporacje w ogóle nie uznają takiej formy zatrudnienia.
* W sektorze budownictwa i nieruchomości wzrost płac w ciągu ostatniego sięgnął blisko 35%. Największe różnice w wynagrodzeniach są obserwowalne w firmach wykonawczych, które zmagają się z odpływem pracowników do firm konsultingowych i deweloperskich. Wzrost płac jest szczególnie zauważalny w regionach Śląska oraz w województwach dolnośląskim i pomorskim.
* Osoby zatrudniane w produkcji mogły liczyć na wzost wynagrodzenia nawet do 50%, pod warunkiem posiadania wąskiej specjalności zawodowej i posiadania unikalnych kompetencji. Coraz częściej pojawiają się elementy wynagradzania, które w sektorze produkcji nie byly rozpowszechnione.
* W ofertach pracy dla sprzedaży i marketingu coraz częściej standardem są świadczenia dodatkowe, jak np.: opieka medyczna, telefon służbowy, ryczałt na paliwo, samochód służbowy, czy też komputer do osobistego użytku. Najpopularniejszymi dodatkami są telefon komórkowy oraz samochód służbowy. W przypadku zatrudnienia w międzynarodowych koncernach można liczyć na wyrównane wynagrodzenia w całym kraju, niezależnie od regionu. Najlepiej opłacanymi pracownikami są osoby wąsko wyspecjalizowane.
* Sektor farmaceutyczny niezmiennie od zeszłego roku oprócz najwyższych zarobków, oferuje najbogatszy i najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych. Aż 90% osób piastujących stanowiska najwyższego szczebla posiada samochód służbowy. Ponadto w tej branży funkcjonują programy motywacyjne stanowiące średnio 10 - 12% rocznego wynagrodzenia brutto.www.hays.pl/salary-overviews.aspxw Wielkiej Brytani;
www.hays.com/salary-guides.aspx


w Nowej Zelandii:
www.hays.com.au/salary/default.aspx


dyby kogoś interesowął inny kraj- wystarczy wejść na odpowiednią domenę Hays (27 krajów. Raporty są za darmo, dostępne w każdej chwili.

środa, 11 czerwca 2008

Portale pracy w Polsce (marzec 08)

Zamieszczam ranking portali wg. PBI/Megapanel. Warto przegladać takie dane aby być na bieżąco i efektywnie kierować środki na rekrutację online, która to zdobywa coraz większą popularność.

Telewizja rekrutacyjna w walce o kandydatów i employr brand

W dobie Internetu i jego popularności wśród kandydatów i pracodawców warto pomyśleć nie tylko o wykorzystywaniu go jako tradycyjna gazeta w wersji online. Ponieważ Internet to oprócz treści, także dźwięk, obraz, multimedia (podcast, TV, radio)jego potencjał w dotarciu do ciekawych kandydatów jest (w Polsce0 wciąż niewykorzystywany.

Nowością są usługi w zakresie Recruitment TV (w ich ramach można zaliczyć także opisywane już YOUTUBE)

Wyobraź sobie, że na dedykowanym portalu rekrutacyjnym lub na stronie agencji kandydat może obejrzeć film o Twojej firmie i pracownikach, poczuć unikalność kultury. Z drugiej strony Ty także możesz zapoznać się z nagraniem kandydata (do wykorzystania zwłaszcza w branżach medialnych, stanowiskach wymagających kreatywności - potem spowszechnieje, a może nawet zastąpi zwykłe CV).

Oto przykłady usług w zakresie Recruit TV oraz Recruit-TV Oczywiscie zapraszam do telewizji Internetowej - niech mówi sama za siebie !

PS. Telewizyjne spoty super sprawdzają się w kampaniach typu Candidate Attraction Solutions, jako przykład jednej zrobionej przez Hays dla firmy z branży odzieżowej: http://www.hays.com/jobs/jackwills/ oto jak branding produktowy można łączyć z budową wizerunku pracodawcy.