niedziela, 13 lipca 2008

Gdzie i kogo brakuje do pracy w Polsce i na świecie

Talent Shortage Survey firmy Manpower pokazuje sytuację jesli chodzi o braki kadrowe i trudności z rekrutacją w różnych krajach. Ostatnie badanie w 31 krajach świata wskazło, że pracodawcy mają największe problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi do pracy w takich krajach jak: Rumunia (73%), Japonia(63%), Hong Kong (61%), Singapure (57%), Australia (52%) i Taiwan (51%).
Najmniejsze problemy zdają się mieć pracodawcy w Indiach (12%), Wielkiej Brytanii (12%), Irlandii (14%), Chinach (15%) oraz w Holandii 15%).

Kogo najbardziej brakuje na świecie (31 krajów łącznie):


1. Skilled Manual Trades
2. Sales Representatives
3. Technicians (primarily production/operations, engineering or maintenance)
4. Engineers
5. Management/Executives
6. Laborers
7. Secretaries, PAs, Administrative Assistants & Office Support Staff
8. Drivers
9. Accounting & Finance Staff
10. IT Staff (primarily programmers/developers)

Total Number of Respondents: 42,585
Employers indicating difficulty filling positions: 31%
Employers indicating no difficulty filling positions: 69%
Margin of error: +/- 3.9%

W Polsce stopa trudności ze znaleznieniem odpowiednich osób określona została na poziomie 49 %
(inne badanie firmy KPMG "Migracja pracowników 2007" wskazało, że aż 45 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw przyznaje, że traci część przychodów z powodu braku pracowników, a 72 proc. uważa niedobór kadr za jeden z głównych problemów w ich firmach. Ogólnie 52% badanych firm ma problemy z pozyskaniem pracowników, a 8% odczuwa ten problem pośrednio, ponieważ współpracujàce z nimi firmy mają trudności z zatrudnieniem odpowiednich pracowników).

Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce to:


1. Skilled Manual Trades (primarily electricians
welders or bricklayers)
2. Drivers
3. Technicians
4. Engineers
5. Customer Service Representatives & Customer
Support Staff
6. Restaurants & Hotel Staff
7. Production Operators
8. Sales Representatives
9. Laborers
10. Secretaries, PAs, Administrative Assistants &
Office Support Staff

Total Number of Respondents: 924
Employers indicating difficulty filling positions: 49%
Employers indicating no difficulty filling positions: 51%
Margin of error: +/- 3.2%

Rekrutacja online - Top Career Websites Rankings

Firma PotentialPark przeprowadza coroczne rankingi "The Top Employer Web Benchmark 2008 " mające na celu monitoring rozwoju korporacyjnych stron kariery i budowę wizerunku pracodawców online. Oceniają także w jaki sposób strony te wspierają budowę marki pracodawców aby zwiększyć efejtywność procesów rerkutacyjnych. Rankingi dotycza firm z różnych krajów (w tym US oraz Europa i wybrane kraje) a bazują na preferencjach i priorytetach poszukująych pracy studentów (około 7000 respondentów z różnych krajów, uniwersytetów i kierunków).

Wyniki można poznać na stronie Top Career Websites Ranking 2008
European Edition


Opisy pierwszej dziesiątki znajdują się na blogu Skorcareer

Myślę, że warto zrobić ranking polskich stron "kariera / praca". Obawiam się jednak, że wyniki mogą być różne... Porównajmy chociaz lidera europejskiego grupę Deutsche Post do Poczty Polskiej i gdzie wolelibyście pracować po obejrzeniu takiej strony ?

Dodatkowo w ocenie jakości rekrutacji online może się przydać metoda Mystery Shopping w e-rekrutacji zastosowna przez firmę CareerXroads. Oto ostatni raport z badania 2008.

środa, 9 lipca 2008

Employer branding a skuteczna rekrutacja

Employer branding a skuteczna rekrutacja - strategie rekrutacji i narzędzia marketingu rekrutacyjnego w świetle doświadczeń polskich i zagranicznych.

Zapraszam na prezentację, która odbędzie się podczas Międzynarodowego Kongresu Kadry, 24 - 27 listopada 2008 Warszawa. Wystąpię wspólnie z Kelly Quirk - ekspertem Hays w zakresie budowy skutecznych międzynarodowych kampanii rekrutacyjnych opartych na wykorzystaniu wizerunku pracodawców i nowoczesnym marketingu personalnym.

Oto streszczenie tematu:

Rekrutacja najlepszych specjalistów stała się ogólnoświatowym wyzwaniem. Celem prezentacji jest przedstawienie, jaką rolę wizerunek pracodawcy odgrywa w rekrutacji i jakie narzędzia działalności, otrzymuje informacje z obu stron (od firmy i kandydatów), wizerunek ten okazuje się być niezmiernie ważny do prowadzenia skutecznej rekrutacji. Pokażemy jak być otwartym na tą wiedzę i jak można ją wykorzystywać. Chcemy także pokazać Państwu, dlaczego warto wykorzystywać narzędzia marketingowe w rekrutacji i w jakich przypadkach są one jak najbardziej uzasadnione. Podczas prezentacji podzielimy się naszym doświadczeniem w budowie strategii rekrutacyjnych i pozycjonowaniu marki pracodawcy dla zwiększenia efektywności rekrutacji. Na koniec powiemy o doświadczeniach w prowadzeniu międzynarodowych i crossdywizyjnych kampanii rekrutacyjnych oraz pokażemy przykłady rozwiązań typu „candidate attraction solutions” w Polsce i na świecie.

Do zobaczenia w listopadzie !!! Jeśli masz pytania czy sugestie co do tematyki wystąpienia - proszę o kontakt ze mną na e-mail: knap@hays.pl Postaram się uwzględnić to w przygotowaniu prezentacji.

Radek Knap

czwartek, 3 lipca 2008

GazetaPraca na pierwszym miejscu !

Wród portali pracy w Polsce znowu nastąpila zmiana lidera - pracuj.,pl stracił na korzysc gazetapraca.pl. Oto wyniki z kwietnia:


Gdzie zatem warto dawać ogloszenia ? Nie zawsze liczba uzytkownikow wiatczy o skutecznosci portalu. Do pomiaru skutecznosci poszczegolnych portali mogą służyć takie narzędzia jak "dashboards".