wtorek, 13 stycznia 2009

Rekrutacja w 2009 wg. badań Pracuj.pl

Wg. najnowszego badania Pracuj.pl prawie 70% pracodawców przewiduje, że w tym roku znalezienie pracownika będzie łatwiejsze niż w 2008r. Wśród małych firm taką odpowiedź wskazało jeszcze więcej respondentów (80%). Najwięcej przedsiębiorstw spodziewających się poprawy sytuacji na rynku pracy pochodzi z południowego regionu Polski, a najmniej z północy kraju. Takie są główne wnioski z badania on-line* przeprowadzonego przez portal rekrutacyjny www.pracuj.pl pod koniec 2008 roku w celu poznania panujących wśród pracodawców nastrojów.

Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorstw jest optymistycznie nastawiona do rekrutacji pracowników w 2009 roku, chociaż ich podejście zmienia się w zależności od wielkości firmy. Wraz z jej wzrostem rośnie przeświadczenie o tym, że w roku 2009 trudniej będzie o znalezienie pracownika - tak odpowiedziało 14% respondentów w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co ciekawe, przedstawiciele małych firm, zatrudniający do 10 osób, w ogóle nie biorą takiej możliwości pod uwagę.


Mój komentarz:
sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. Większe korporacje wciąż blokują decyzje na temat nowych zatrudnień, nawet jesli kryzys bezpośrednio ich nie dotknął. Widac jednak spadek zapotrzebowania na usłgi rekrutacyjne (zwolnienia w wielu agencjach rekrutacyjnych) i spadek liczby ofert pracy w prasie i portalach.

*Badanie w formie ankiety on-line przeprowadzone zostało w okresie 15-24 grudnia 2008 wśród klientów portalu Pracuj.pl. Analizie poddane zostały odpowiedzi 184 pracodawców.

Brak komentarzy: