wtorek, 27 stycznia 2009

Nowy Pracuj i zmiany na rynku

Jak widac utrzymuje się tendencja do zmian w portalach pracy. Przed chwilą pisałem o nowym Monsterze a tu nowy Pracuj.. jeszcze kolej na GazetaPraca i czołówka nam się pozmienia, oprócz tego że całkiem nowy jest Praca Allegro - bo od niedawna :)

Nowy Pracuj - robi wrażenie..prostego w obsłudze, uporządkowanego, ale też jakby uboższego w możliwości, w każdym razie jakiś olbrzymich zmian nie widzę, oprócz uproszczonego, przejrzystego menu. Wiem, że to tylko pierwsze wrażenie, ale takie mam.

Monster uderza wielkim bannerem..jest chyba zbyt pięknie, bo mniej widać same oferty pracy i menu. Ale jak już sie szuka, można napotkać na ciekawostki- np. mapkę przy ofercie z lokalizacją firmy-pracodawcy (w niektórych póki co) ! Pozostawiają już możliwość dołączenia plików video do ofert i info o wynagrodzeniu (wciąż brak w polskich ofertach). Zobaczymy jak pracodawcy w Polsce z tego skorzystają.

To co jest jednak widoczne w każdym serwisie - to wcale nie rosnąca liczba ofert pracy..Oczywiście serwisy będą się chwalić przyrostem w stosunku do prasy, bo taka jest tendencja światowa - rekrutacja online jest po prostu tańsza, ale jednak widać zmiany na rynku.

Plusem może być większa dbałość o klienta i elastyczność w podejściu, której już ostatnio mocno brakowało "najbardziej znanym" serwisom. Zobaczymy, takie czasy to okres próby nie tylko dla technologii ale dla ludzi od sprzedaży i obsługi klienta. Kto ma najlepszych ludzi, ten wygrywa. Zwłaszcza w usługach.

środa, 14 stycznia 2009

Nowy Monster

Nowy Monster juz działa od 10 stycznia dostępny jest zarówno w Polsce jak i 24 innych krajach na świecie nowy, przebudowany w 90% na potrzeby użytkownika serwis rekrutacyjny.

Zabieram się do testowania www.monsterpolska.pl i wkrótce powinieniem coś napisać. Wstępnie - grafika robi pozytywne wrażenie..

Przy okazji, trochę o portalach piszę (między innymi oczywiście) w „Almanachu Polskich Mediów Rekrutacyjnych”, który ma być kompendium wiedzy na temat polskich mediów rekrutacyjnych, jak również przewodnik w obszarze marketingu HR.

wtorek, 13 stycznia 2009

Ostatni ranking portali pracy - Pazdziernik 2008


KATEGORIA PRACA

W ostatnim badaniu (zwykle sa z opóźnieniem), po dwóch miesiącach na drugim miejscu na szczyt wraca Gazeta.pl. Portal Pracuj.pl spada natomiast na miejsce 2.

Do góry wspina się Infopraca.pl (stanowiący część hiszpańskiej grupy kapitałowej Intercom). W październiku serwis wyprzedził Pracaallegro.pl i znalazł się na 3. pozycji. Swoja drogą praca w allegro i tak szybko pikowała w górę.

Warto obserwować jobpilot.pl, kóry od stycznia ma mieć nowy "silnik" Monstera. Czekam na styczniowe statystyki aby sprawdzić co da nowa technologia.

Rekrutacja w 2009 wg. badań Pracuj.pl

Wg. najnowszego badania Pracuj.pl prawie 70% pracodawców przewiduje, że w tym roku znalezienie pracownika będzie łatwiejsze niż w 2008r. Wśród małych firm taką odpowiedź wskazało jeszcze więcej respondentów (80%). Najwięcej przedsiębiorstw spodziewających się poprawy sytuacji na rynku pracy pochodzi z południowego regionu Polski, a najmniej z północy kraju. Takie są główne wnioski z badania on-line* przeprowadzonego przez portal rekrutacyjny www.pracuj.pl pod koniec 2008 roku w celu poznania panujących wśród pracodawców nastrojów.

Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorstw jest optymistycznie nastawiona do rekrutacji pracowników w 2009 roku, chociaż ich podejście zmienia się w zależności od wielkości firmy. Wraz z jej wzrostem rośnie przeświadczenie o tym, że w roku 2009 trudniej będzie o znalezienie pracownika - tak odpowiedziało 14% respondentów w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co ciekawe, przedstawiciele małych firm, zatrudniający do 10 osób, w ogóle nie biorą takiej możliwości pod uwagę.


Mój komentarz:
sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. Większe korporacje wciąż blokują decyzje na temat nowych zatrudnień, nawet jesli kryzys bezpośrednio ich nie dotknął. Widac jednak spadek zapotrzebowania na usłgi rekrutacyjne (zwolnienia w wielu agencjach rekrutacyjnych) i spadek liczby ofert pracy w prasie i portalach.

*Badanie w formie ankiety on-line przeprowadzone zostało w okresie 15-24 grudnia 2008 wśród klientów portalu Pracuj.pl. Analizie poddane zostały odpowiedzi 184 pracodawców.