piątek, 18 kwietnia 2008

Konferencja Kadry cd. - odnośnie wystąpień


Aby jeszcze dodać trochę moich wrażeń:

Kilka słów na gorąco - J.Scherer "Jak Myślą Inteligentni Liderzy? " - super prezentacja, emocje i zaangażowanie. Rozpala wg. mnie bardziej formą niż treścią. Choć chyba o prostych (i niewątpliwie ważnych) sprawach mówić najtrudniej. Właściwie wzruszyłem się gdy mowił o swoim zadaniu jako "jąkała - kontroler lotów US Navy".

Pozostałe prezentacje "foreignerów" na których byłem- uważam, za trochę nie trafione do naszych realiów, może zbyt uproszczone. Zawsze jednak super "presentation skills" czego z kolei brakowało częściej Polakom...(och fajnie byłoby to połączyć..)

Paul Robert Rouse z Demos - chyba zbyt płytko potraktował temat, prezentując przez profesjonalistami HR. Nie było tam nic o EB (no chyba, że weźmiemy bardzo dalekie ko-relacje), a pytanie "czy macie w Polsce legislację o przeciwdziałniu molestowaniu i mobbingu tak jak w UK ?" dopełniło mojego rozczarowania..

Judith Leary-Joyce - wg. mnie super prezentacja, ale poruszała rzeczy oczywiste, o których może warto wciąż przypominać. Świetna jako mówca ! Jej książka jest bardziej ciekawa, bo może nie naukowa, ale naszpikowana przykładami działań firm. Praktykom polecam więc jej książkę.

Na wyróżnienie prezentacja człowieka z Reed (Richard Frodin) na temat roli serwisów społecznościowych w rekrutacji (choć to nie temat EB w prostej linii). Ciekawa wizja integracji społeczności internetowych, duży entuzjazm i dynamika prezenacji. Dobra oprawa i gra na dygresjach nawiązujących do zapamietania nazwy jego firmy ! Inteligentny, wręcz błyskotliwy gość, choć mówił tak szybko, że tłumacze prosili by zwolnił ;)

Za ciekawe prelecje uważam Pracuj.pl "Jak się wyróżnić? Kształtowanie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy w oparciu o najnowsze trendy w rekrutacji. Shaping the company" i GFMP Management Consultants "Budowanie oferty identyfikacyjnej firmy." - od strony praktycznej na temat budowania wizerunku pracodawcy, przekazu itp. Może trochę zabrakło dynamiki w prezentacji GFMP, ale merytorycznie bdb dopracowana.

Co do podsumowań i systematyzacji odnośnie Employer Brandingu to myślę, że 2 rezentacje miały taki charakter:

1. Dave Doughty, Nottingham Business School "Being an Employer of Choice and Employer Branding- the global significance-examples from the U.K.; Russia and Azerbaijan. Być pracodawcą z wyboru a marka pracodawcy - globalne znaczenie - doświadczenia z Wielkej Brytanii, Rosji i Azerbejdżanu"

Bardziej naukowo (były definicje), ale też poparte ciekawymi oserwacjami międzykulturowymi. Ciekawa osobowość prelegenta (byłego piłkarza, obecnie naukowca i konsultanta), dopełniły całości. Podobał mi się jego dystans wynikający z pracy w nauce i doświadczeń międzykulturowych.

2. Michał Kalinowski, Universum Polska Sp. z o.o.
Anna Adamus - Matuszyńska, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Andrzej Borczyk, Mars Polska Sp. z o.o.

"Jaka jest rola HR w tworzeniu atrakcyjnej Marki Pracodawcy? Najlepsze praktyki i innowacyjne metody przyciągania talentów. What is the role of HR in creating the attractive Employer Brand? Best practices and innovative methods in talents attraction."

Także ciekawa prezentacja M. Kalinowskiego dotycząca podstaw metodologii Universum, poparta ciekawymi przykładami (Dell, Google, itp). Dodatkowe poparcie praktyczne od Pana Borczyka, który dowodził, że (już) są (w Polsce) firmy dbające o EB - i jak widać mają rezulaty. Dyskusyjne okazały się uwagi Pani Adamus, która zdawała się definiować EB jako PR pracodawcy, "którego efektywność z pewnością zmierzą matematycy" aby w końcu po uwagach z publiczności, że employer branding to konsekwencja (rozszerzonej o 5 P = People) "zintegrowanej komunikacji marketingowej" powiedzieć, że EB to "nowy trend w zarządzaniu". Sytację ratował M. Kalinowski mówiąc o przykładach "brand councils" w większych korporacjach, które mają za zadanie dbałość o spójność komunikowania marki (nie tylko jako pracodawcy).

To chyba tyle mojego komentarza, bardzo subiektywnego oczywiście. Odniosłem się jedynie do wystąpień, na których byłem, więc czekam na wypowiedzi odnośnie pozostałych. Ogólnie uważam, że od strony organizacyjnej było OK (może troszkę zbyt 'kameralnie' na korytarzach, że nie było jak się przemieścić niekiedy).

Brak komentarzy: