Rankingi, rankingi - każdy z całkiem odmienną metodologią, grupą badaną, podejściem i wynikami, ale wciąż popularne. Chciałbym przedstawić kilka wyników z ostatnio opublikowanych rankingów.
Hewitt - Najlepsi Pracodawcy 2008.
Spośród 102 firm, które zgłosiły się do rankingu, 91 spełniały kryteria do wzięcia w nim udziału. Badanie objęło 21,693 pracowników i 873 menedżerów. Obie grupy reprezentowały populację ponad 68,292 pracowników z biorących udział firm.
Internal Employer Branding: Ranking bada opinie pracowników, nie zaś postrzegania firmy przez osoby z zewnątrz.
Oto wyniki rankingu na Polskę:
Tutaj można zgłaszac się do udziału w następnym badaniu na 2009.
Lista Great Place to Work Institute
Great Place to Work® Institute Polska ogłosił po raz pierwszy w Polsce Listę Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2009.
Internal EB: Lista honoruje polskie przedsiębiorstwa stosujące praktyki i programy wyjątkowych miejsc pracy, które promują wartości wiarygodności, szacunku, sprawiedliwości, dumy i koleżeństwa wśród ich pracowników na najwyższym poziomie.
Zwycięzcami Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2009 są:
1.Google Poland Sp. z o.o.
2.Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.
3.Alior Bank S.A.
4.Sabre Polska Sp. z o.o.
5.Eli Lilly Polska Sp. z o.o.
6.SKOK UBEZPIECZENIA
7.Hestia Kontakt Sp. z o.o.
8.GlaxoSmithKline Pharma Sp. z o.o.
9.Oriflame Poland Sp. z o.o.
10.Instytut Nafty i Gazu
Więcej na temat wyników na stronie GPTW.
UNIVERSUM Awards - Universum Student Survey 2009
Badana grupa: Studenci na wybranych 50 wiodących uczelniach (ilość respondentów w roku 2008 to 10 000 osób)
Okres badania: październik 2008-styczeń 2009
External Student Employer Brand: Universum Student Survey jest przeprowadzane corocznie wśród studentów w 28 krajach na całym świecie. Jego celem jest poznanie oczekiwań i preferencji studentów, związanych z planowaną przez nich karierą i rozwojem zawodowym. Badanie pozwala także na przeanalizowanie jakości wizerunku pracodawców na wybranym rynku pracy oraz czynników przesądzających o ich atrakcyjności.
Ranking tworzony jest w 6 kategoriach wg. kierunków studiów badanych studentów: Biznes, Inżynieria, IT, Nauki Ścisłe, Humaniści, Medycyna i Farmacja, Prawo.
Więcej o wynikach na stronie http://www.idealnypracodawca.pl/ua.php
AIESEC Pracodawca Roku 2009®
Metodologia:
W badaniu wzięło udział ponad 4000 respondentów - 62% kobiet i 38% mężczyzn. Pod względem lat studiów respondenci w 32% są studentami III roku studiów, w 28% IV roku a 40 % to studenci V roku studiów.
Warto wspomnieć, iż 30% respondentów badania ma preferencje co do przyszłego pracodawcy. Reszta ankietowanych nie ma żadnych preferencji w tej kwestii (65%) lub nie zamierza podjąć pracy u żadnego pracodawcy.
Respondenci otrzymali ankietę do samodzielnego wypełnienia podczas zajęć na uczelniach, zajęło im to maksymalnie 25 minut. Ankieta składa się z 29 pytań, zarówno zamkniętych jak i otwartych (pytanie o najbardziej pożądanego pracodawcę roku oraz o oczekiwania płacowe).
Próba była ważona do zakładanej liczebności ankiet z danego ośrodka akademickiego. W badaniu wzięły udział 42 szkoły wyższe. Badanie zrealizowali ankieterzy z organizacji studenckiej AIESEC przeszkoleni uprzednio przez Ipsos.
Wyniki - 10 najbardziej pożądanych pracodawców na polskim rynku pracy zdaniem studentów kierunków ekonomicznych w 2008 roku zgodnie z wynikami badania Pracodawca Roku ®
1. PricewaterhouseCoopers
2. Deloitte
3. Procter&Gamble
4. PKO Bank Polski
5. Ernst & Young
6. KPMG (11)
7. ING
8. Nestlé Polska
9. Bank Zachodni WBK (13)
10. Mars Polska
Raport z badania 2008 do pobrania tutaj.
Pierwszy polski blog o employer branding'u. Chcę podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami na temat szeroko pojętego wizerunku pracodawców, rynku rekrutacyjnego oraz rynku pracy w Polsce, obserwując główne trendy i uznane działania na świecie. Pragnę, aby ten blog był źródłem inspiracji dla profesjonalistów zajmujących się tą tematyką. /First employer branding blog in Poland, introduced to share opinions and knowledge and promote employer branding issues./
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz