piątek, 25 kwietnia 2008

Millenialsi - Generation Y i Good Company 2008

Generacja Y Nadchodzi rewolucja - dwudziestolatki podniosą poziom adrenaliny w twojej firmie. Jak wraz z młodymi prześcignąć konkurencję? - polecam artykuł bazujący głownie na komentarzach firmy Universum opublikowany w majowym Manager Magazin. W numerze ciekawe zestawienie pokolenia X vs. Y. Arykuł jest z dużej mierze inspirowany wewnętrznym pismem Universum sprzed jakiś 2 lat, ale i tak ciekawy, bo w Polsce dopiero ostatnio zaczęto o tym mówić.

Wg. badania polscy studenci (absolwenci) zwracają uwagę na:
1. Równowagę pomiędzy zyciem zawodowymi i prywatnym,
2. Ugruntowaną sytuację finansową
3. Secjalizację w danej dziedzinie
4 Pracę nad zadaniami, któe stanowią nowe wyzwania
5. Nazależność zawodową
6. Założenie własnej firmy
7. Pracęmiędzynarodową
8. Anans na stanowisko kierownicze
9. Możliwość zmiany stanowisk w obrebie firmy
10. Zarządzanie projektami
11. Wkład w społeczeństwo
12. Wpływ na strategię firmy
13. Rozwój nowych produktów

Wg. Universum na podst. badania 5468 polskich studentów w badaniu w 2007 roku. Pokazuje to zgoła odrębne czynniki na które zwracają Polacy w stosunku do rówieśników z USA.

W tym samym numerze opublikowano "Good Company Ranking 2008", w którum wzięto pod uwagę czynnika takie jak: strategia, relacje z klientami, z partnerami biznesowymi, z pracownikami oraz zaagnażowanie społeczne - CSR. Zaadano 60 pytań zamkniętych (nie wiadomo komu i jaka próba). Pierwsza 10:

1. Danone
2. ABB
3. BP
4. Kompania Piwowarska
5. Tesco
6. BAT
7. Henkel
8. Pekao
9. TP
10. Citi Handlowy

W numerze przeprowadzono wywiady z przedstawicielami firm, wiec można przecztać o działaniach.

piątek, 18 kwietnia 2008

Konferencja Kadry cd. - odnośnie wystąpień


Aby jeszcze dodać trochę moich wrażeń:

Kilka słów na gorąco - J.Scherer "Jak Myślą Inteligentni Liderzy? " - super prezentacja, emocje i zaangażowanie. Rozpala wg. mnie bardziej formą niż treścią. Choć chyba o prostych (i niewątpliwie ważnych) sprawach mówić najtrudniej. Właściwie wzruszyłem się gdy mowił o swoim zadaniu jako "jąkała - kontroler lotów US Navy".

Pozostałe prezentacje "foreignerów" na których byłem- uważam, za trochę nie trafione do naszych realiów, może zbyt uproszczone. Zawsze jednak super "presentation skills" czego z kolei brakowało częściej Polakom...(och fajnie byłoby to połączyć..)

Paul Robert Rouse z Demos - chyba zbyt płytko potraktował temat, prezentując przez profesjonalistami HR. Nie było tam nic o EB (no chyba, że weźmiemy bardzo dalekie ko-relacje), a pytanie "czy macie w Polsce legislację o przeciwdziałniu molestowaniu i mobbingu tak jak w UK ?" dopełniło mojego rozczarowania..

Judith Leary-Joyce - wg. mnie super prezentacja, ale poruszała rzeczy oczywiste, o których może warto wciąż przypominać. Świetna jako mówca ! Jej książka jest bardziej ciekawa, bo może nie naukowa, ale naszpikowana przykładami działań firm. Praktykom polecam więc jej książkę.

Na wyróżnienie prezentacja człowieka z Reed (Richard Frodin) na temat roli serwisów społecznościowych w rekrutacji (choć to nie temat EB w prostej linii). Ciekawa wizja integracji społeczności internetowych, duży entuzjazm i dynamika prezenacji. Dobra oprawa i gra na dygresjach nawiązujących do zapamietania nazwy jego firmy ! Inteligentny, wręcz błyskotliwy gość, choć mówił tak szybko, że tłumacze prosili by zwolnił ;)

Za ciekawe prelecje uważam Pracuj.pl "Jak się wyróżnić? Kształtowanie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy w oparciu o najnowsze trendy w rekrutacji. Shaping the company" i GFMP Management Consultants "Budowanie oferty identyfikacyjnej firmy." - od strony praktycznej na temat budowania wizerunku pracodawcy, przekazu itp. Może trochę zabrakło dynamiki w prezentacji GFMP, ale merytorycznie bdb dopracowana.

Co do podsumowań i systematyzacji odnośnie Employer Brandingu to myślę, że 2 rezentacje miały taki charakter:

1. Dave Doughty, Nottingham Business School "Being an Employer of Choice and Employer Branding- the global significance-examples from the U.K.; Russia and Azerbaijan. Być pracodawcą z wyboru a marka pracodawcy - globalne znaczenie - doświadczenia z Wielkej Brytanii, Rosji i Azerbejdżanu"

Bardziej naukowo (były definicje), ale też poparte ciekawymi oserwacjami międzykulturowymi. Ciekawa osobowość prelegenta (byłego piłkarza, obecnie naukowca i konsultanta), dopełniły całości. Podobał mi się jego dystans wynikający z pracy w nauce i doświadczeń międzykulturowych.

2. Michał Kalinowski, Universum Polska Sp. z o.o.
Anna Adamus - Matuszyńska, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Andrzej Borczyk, Mars Polska Sp. z o.o.

"Jaka jest rola HR w tworzeniu atrakcyjnej Marki Pracodawcy? Najlepsze praktyki i innowacyjne metody przyciągania talentów. What is the role of HR in creating the attractive Employer Brand? Best practices and innovative methods in talents attraction."

Także ciekawa prezentacja M. Kalinowskiego dotycząca podstaw metodologii Universum, poparta ciekawymi przykładami (Dell, Google, itp). Dodatkowe poparcie praktyczne od Pana Borczyka, który dowodził, że (już) są (w Polsce) firmy dbające o EB - i jak widać mają rezulaty. Dyskusyjne okazały się uwagi Pani Adamus, która zdawała się definiować EB jako PR pracodawcy, "którego efektywność z pewnością zmierzą matematycy" aby w końcu po uwagach z publiczności, że employer branding to konsekwencja (rozszerzonej o 5 P = People) "zintegrowanej komunikacji marketingowej" powiedzieć, że EB to "nowy trend w zarządzaniu". Sytację ratował M. Kalinowski mówiąc o przykładach "brand councils" w większych korporacjach, które mają za zadanie dbałość o spójność komunikowania marki (nie tylko jako pracodawcy).

To chyba tyle mojego komentarza, bardzo subiektywnego oczywiście. Odniosłem się jedynie do wystąpień, na których byłem, więc czekam na wypowiedzi odnośnie pozostałych. Ogólnie uważam, że od strony organizacyjnej było OK (może troszkę zbyt 'kameralnie' na korytarzach, że nie było jak się przemieścić niekiedy).

wtorek, 15 kwietnia 2008

Konferencja Kadry - wizerunek pracodawcy

Dziś ruszył Kongres Kadry, który już zapowiadałem. Pierwsze wrażenia:
a) zagraniczni (brytyjscy) goście mają głowy zbyt wysoko w chmurach i z tego powodu mówią same "oczywiste oczywistości" - wprawdzie z entuzjazmem i świetnie korzystając z technik prezentacji (i manipulacji nawet), ale jednak moim zdaniem nie wnoszą wiele nowego dla polskich profesjonalistów HR(pytałem kilku osób i mieli podobne wrażenie w różnej skali);
b) pod temat employer brandingu wrzucono chyba wszystko co można było z HRu, szkoleń i czego tam jeszcze.
c) było też kilka ciekawych prezentacji na których byłem (nie moę oceniać pozostałych- których było rzeczywiście bardzo dużo). Na plus - wystąpienie Pracuj.pl o wizerunku pracodawcy i nowych narzędziach technologicznych w rekrutacji i przedstawiciela brytyjskiego Reed nt. społeczności internetowych w rekrutacji i wizerunku pracodawcy.

Zobaczymy jutro. Jak będę miał coś ciekawego to postaram się opisac na blogu i na forum Employer branding.

środa, 9 kwietnia 2008

Rekrutacja w Szwecji, ogłoszenia "brandowane" w rekrutacji

Witam,

ponieważ właśnie zmieniłem firmę i byłem z wizytą w Hays w Szwecji, mam kilka ciekawych uwag na temat szwedzkiego rynku rekrutacyjnego:

- w Szwecji działa niewiele w stosunku do Polski firm rekrutacyjnych (300 vs. 3000 ?);
- branża rekrutacyjna rośnie dopiero od lat 90, kiedy to prawnie dozwolono na prowadzenie pośrednictwa pracy i rerutacji przez instutycje pozarządowe i komercyjne;
- większość ogłoszeń jakie zamieszczają nasi Szwedcy partnerzy, we współpracy z klientami, to ogłoszenia z logiem Klienta (sic!), podając następujące argumenty:
- kandydaci wolą zgłaszać się, gdy wiedzą do kogo odbywa się rekrutacja,
- konsultant nie musi tracić czasu na przedstawianie firmy Klienta,
- jest większa przejrzystość w rekrutacji;
- model ten pozwala na budowanie wizerunku pracodawcy (klienta) przez firmę rekrutacyjną (także w opraciu o dodatkowe narzędzia, jak np. microsite).

Zapraszam do odwiedzenia www.hays.se dla potwierdzenia moich słów - linkuję dla ułatwienia do wersji angielskiej strony.

Pozdrawiam,
RK

piątek, 4 kwietnia 2008

Podcast w i o employer brandingu

Podcasty to ciekawe narzędzie komunikacyjne w Internecie. Podobnie jak filmy (już wspominany wcześniej YouTube), podcastu moągą dostarczać wiedzy o pracodawcy. Może to być wywiad z pracownikiem/ szefem HR, dyrektorem. Szerokie pole do popisu.

W tym przypadku polecam podcast do pobrania w formacie mp3 i wysłuchania na temat employer brandingu.