sobota, 11 października 2008

Internet w rekrutacji - ranking portali pracy i nie tylko


Według wyników badań Internet Standard "Gazecie.pl udaje się utrzymać już drugi miesiąc na 1. pozycji w kategorii "praca". Jest to o tyle nowa sytuacja, że w przeciągu kilku ostatnich miesięcy 1. miejsce zajmowało na przemian Pracuj.pl i Gazetapraca.pl. Czyżby Gazeta.pl już na dobre umocniła się na pozycji lidera?

Warto podkreślić, że dwóm konkurentom po piętach depcze juz serwis pracaallegro.pl, który w tym miesiącu zanotował dodatkowe o ok. 1,5 punktu procentowego. Istnieje prawdopodobieństwo, że niewielka cześć dotychczasowych użytkowników Gazety i Pracuj.pl przeszła do Pracaallegro.pl: Gazeta.pl traci 2 proc. zasięgu, Pracuj.pl prawie 1 proc."

Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na kategorie portali społecznościowych - coraz cześciej wykorzystywanych w rekrutacji, zarówno przez headhunterów jak i w oparcu o mozliwość zamieszczania ofert pracy. To właśnie serwis dla profesjonalistów Goldenline.pl zanotował spory awans - z 19. na 16. miejsce. Z wynikiem ponad 400 tys użytkowników zajmowałby 7 miejsce wśrod portali pracy wygrywając z praca.pl !

2 komentarze:

Monika pisze...

Witam,
Czy w takim wypadku uważa Pan,że rynek rekrutacji w Polsce będzie się zmieniał i Polacy zaczną szukac pracy oraz pracowników takze przez portale społecznościowe? Czy mogą one za kilka lat stać się konkurencją dla portali rekrutacyjnych?

Radosław Knap pisze...

O ile wiem, już w tym momencie portale takie jak LinkedIn czy GoldenLine zarabiają głównie na produktach rekrutacyjnych. W LinkedIn znaleźć można przedstawicieli zarzadów większości firm Fortune 500 i FTSE 250. Przyszłość już się dzieje..Polscy rekruterzy już szukają pracowników przez portale społecznościowe a oni sami możliwści pracy tam właśnie...